Hacker; bilgisayar sistem, yazılım ve donanımlarını geliştiren ve geliştirmekten zevk alan kişiye denir.

Bu yeteneğini, sistemlerde bulunan açıkları bularak kötü niyetli siber saldırganların olası saldırılarını önlemek için çabalayanlara Beyaz Şapkalı Hacker, sistemlere sızarak haksız kazanç elde etmek için kullananlara ise Siyah Şapkalı Hacker denmektedir.

 

Developer ile hacker aynı anlama gelir mi?

Büyük oranda evet ancak ufak bir farklılık vardır.
Developer, kullanıcı bazında geliştirenlere denirken, hacker için ise  donanım, yazılım ve bilgisayar teknolojileri üzerine geliştiren ve geliştirmekten zevk alan kişiye denir tanımı ile mevcut olan sistemleri analiz ederek açık arama, sızma, ya da savunma tarafında geliştirme yapan kişiye denmektedir.

Yine bilinen tanımlarda, iyi-kötü, taraflı-tarafsız (White Hat, Black Hat, Gray Hat, Red Hat) olanlar tarafından sistemleriniz geliştirilebilir, test edilebilir veya siber güvenlik faaliyetleri gerçekleştirilebilir.

İşte bu yolda ilerlemek isteyen yeni nesil hacker veya geliştiricilere, eğlence ve bilgiyi beraber harmanlayıp vermek gerekir.

Öğrenme isteği yüksek olan ve genellikle hiperaktif olarak tabir edilen kabuğuna sığmayan bu gençler, doğru iletişim kanalları ile ulusal güvenliğimizi sağlayacak şekilde kanalize edilmelidir.